هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی

هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیش‌تر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

در سومین روز نشست، 26 خردادماه، پنلِ «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» به مدیریت دکتر سید حسن سلطانی، دبیر جشنواره، رئیس دانشگاه هنر برگزار می‌شود. در این پنل سید سجاد مروجی، متخصص فنآوری‌ اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی؛ غلامرضا غفاری، جامعه شناس و مدرس دانشگاه؛ دکتر رضا محجوبی و دکتر شهاب اسفندیاری، پژوهشگر و رئیس دانشگاه صداوسیما به عنوان اعضای پنل و آرش احمدی، پیمان بانی شرکاء، حمید صادقیان، امین طالبی، علی کیایی‌امین، فاطمه مرسلی و حسن نوزادیان نیز به عنوان هم اندیشان حضور خواهند داشت.

در تشریح پنل چنین آمده است: «این پنل مطرح خواهد کرد که چنانچه بخواهیم از ارتباط بین هنر و فنآوری‌ در زمینۀ کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره بریم ابتدا باید توجه داشته باشیم که رفتارهای اجتماعی ناشی از باورها و الگوهایی است که در ذهن انسانها نهادینه یا تعریف شده است و آسیب‌های اجتماعی ناشی از به بیراهه رفتن و عمل معکوس همین باورها و الگوهاست. بدیهی است با تغییرات فرهنگی، می‌توان تغییر باورها را موجب شد و برای تغییر باورها نیاز به تغییر گفتمانی از نوع پایدار داریم. بدین ترتیب، اگر انتظار می‌رود که یک تغییر گفتمان پایدار صورت گیرد، باید پذیرفت که همچنان هنر است که می‌تواند این تغییر گفتمان را صورت دهد به نحوی که منجر به «اقناع» شود. در همین راستا، بنظر می‌رسد با تأمین محتوای مناسب در حوزه‌ی هنر به مدد رسانه‌های دیجیتال می‌توان اتفاق خوبی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در پهنه‌ای وسیع و ماندگار رقم زد.

دانشگاه هنر، به‌عنوان بزرگترین دانشگاه تخصصی هنر تلاش دارد، تا در این پنل تخصصی به همراه متخصصین و متولیان این حوزه، زمینه‌های بروز و ظهور هنر دیجیتال را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی دنبال کند.

گفتگو و هم‌اندیشی در این پنل، شروع پژوهشی است در جهت یافتن پاسخی برای پرسش‌هایی چون: چگونه فنآوری‌‌ها می‌توانند در خدمت تولید اثر هنری قرار بگیرند؟

ساعات بازدید
روز چهارشنبه : از 14:00 الی 20:00
مشاهده بر روی نقشه
مسیریابی تا این مکان با در نظر گرفتن ترافیک
ویز   گوگل مپ
برو بالا