کاریکاتورهای چهره (25 تصویر و ویدئو)

توضیحی برای این گالری وارد نشده است.

یادی از لورل و هاردی
یادی از لورل و هاردی

یادی از لورل و هاردی
این کاریکاتور م را خیلی دوست دارم و آن را حدود بیست و اندی سال پیش به مناسبت صد سالگی سینما کشیده بودم و همیشه دنبال فرصت و مناسبتی برای بازنشرش بودم که سالروز درگذشت هاردی در 7 اوت 1957، این بهانه را به من داد تا شمارا دعوت کنم به جشن تولد مجدد صدسالگی سینما با حضور این دو کمدین معصوم و دوست داشتنی و شادی آفرین همراه با کیک پراکنی های متداول در کمدی هایشان ...ما که مجله مان همیشه تاخیر دارد این جشن تولد تاخیر دار راهم بگذارید به حساب اینکه از نظر تاخیر، این دو رویداد کمدی/ تراژدی، باهم ست ! شوند.


اثر دیجیتال

6.30 × 9.19 سانتیمتر

744 × 1085 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
Steve Jobs
Steve Jobs
استیون هاوکینگ
استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ
استیون هاوکینگ (1942-2018) #stephenhawking #stephen_hawking #fourdhumor #طنز_چهار_بعدی #جوادعلیزاده


اثر دیجیتال

7.20 × 10.42 سانتیمتر

850 × 1231 پیکسل

72نقطه در اینچ

3
بی نام
بی نام

بی نام
کمدین نابغه ای که از دست زندگی، خود را حلق آویز کرد!..


اثر غیردیجیتال

8.13 × 6.66 سانتیمتر

960 × 787 پیکسل

72نقطه در اینچ

2
باب دیلن
باب دیلن

باب دیلن
کاری قدیمی در باره " باب دیلن " به مناسبت کسب جایزه نوبل ادبیات توسط وی... نقل از مجله #طنزوکاریکاتور صفحه طنزموزیکال- شماره 163 - مهر1383 #جوادعلیزاده


اثر دیجیتال

5.84 × 4.23 سانتیمتر

690 × 500 پیکسل

72نقطه در اینچ

2
طنزچهاربعدی!
طنزچهاربعدی!

طنزچهاربعدی!
فرمول ها با ما دوست هستند!... *یادی از "طنزچهاربعدی!"... طنز ماجرا اینست در شرایطی کارهای اینشتینی /فیزیکی من سر از سایت تخصصی انجمن فیزیک اروپا درآورد (سال 2005 ) و نیز در سال 2008 در کارگاه آموزشی سایت فیزیک ذره ای جهان (سرن Cern) استفاده شد (پارادوکس دوقلوهای اینشتین) که من در دبیرستان نه درس فیزیکم زیاد خوب بود و نه درس ریاضیم ! برای همین به هنگام تعیین رشته در سیکل دوم دبیرستان مطابق نظام آموزشی زمان ما، من در بین رشته های سه گانه ی ادبی، ریاضی و طبیعی ، رشته طبیعی را انتخاب کردم و وقتی هم که سالیان بعد در سال 1365یا 66 به قصد انقلاب و نوآوری در کاریکاتور و طنز!، شخصیت اینشتین و فرمول او و فرضیه نسبیت را سوژه کارتونهایم قراردادم جنبه ریاضی نسبیت و محاسبات و فرمولهای ریاضی اش را بی خیال شدم! و به عنوان منبع الهام سوژه هایم، رفتم سراغ کاراکتر خود اینشتین با آن شوخ طبعی ها و حس درک شوخی عجیبش و شکلک درآوردنها یش در جلوی دوربین و بی قیدی ظاهری و موهای شانه نکرده اش و نیز گوشه چشمی هم داشتم به ابعاد تصویری سوررئالیستی و جنبه های فلسفی و طنزآمیز خود فرضیه نسیبت . . . من این کاریکاتور شوخی با فرمول E=mc2 را 27 سال پیش اجرا کردم و درواقع با پیچیده ترین و مبهم ترین فرمول بشری به سادگی، یک شوخی تصویری کردم که این اثرمن سرآغازی شد بر سلسله کارهای اینچنینی ام با عنوان طنز4 بعدی! که در سال 1368 مجموعه کارهایم را در کتابی به نام "شوخی با اینشتین" منتشرکردم و طبق حدسم این کار من در محافل هنری علمی داخل زیاد مورد توجه قرارنگرفت و حتی یک نشریه علمی، کارمرا بی ارزش و حقیر و شوخی های علمی مرا توهین و جسارت به ساحت علم تلقی کرد و نیز دست اندرکاران این نشریه علمی، نزدیک بود مرا محاکمه کنند که به چه جراتی توانسته ام با یک مقوله مهم علمی شوخی کنم؟ و خلاصه کم مانده بود گناه شوخ طبعی خود مرحوم اینشین را هم گردن من بیندازند! .. .اما بعدها، یک استاد فیزیک آلمانی در دانشگاه اتریش "پروفسور کائرن باخ" ضمن مکاتبه با من، این کار مرا در سایت خود و دانشگاه قرار داد http://www.formelnsindfreunde.de/ و این عنوان را بر آن گذاشت:" فرمول ها دوست ما هستند" و اشاره کرد که فرمولها چکیده دانش و هوش بشری هستند که در عین حال سرشار از ایجاز و زیبایی اند اما به دلیل کیفیت آموزش ریاضی و برخی عادتهای غلط و تعصبات و بی توجهی ها و ترس های ما، بعضی فرمول ها همیشه برای ما گنگ و غیر محبوب و غیرقابل فهم جلوه می کنند مثل همین فرمول مهم هم ارزی و برابری جرم و انرژی E=mc2 که با اینکه بیشتر از همه ی فرمولها، موضوع بحث و مناقشه بوده، کمتر هم فهمیده شده است. اما اگرما بپذیریم که فرمولها با ما دوست هستند و یادبگیریم که از آنها نترسیم، می توانیم با روی باز با فرمول ها برخورد کنیم و پی ببریم که اتفاقا فرمولها ساده تر از آن هستند که ما فکرش را می کردیم .پس با تمرین و تمرین می توانید نگاهتان را به فرمولها عوض کنید و به آنها خوبگیرید و با آنها دوست شوید . .به قولی: در ریاضیات، شماچیزهارا درک نمی کنید بلکه فقط به آنها عادت می کنید." و ای کاش دست اندرکاران محافل علمی و آموزشی ما هم کمی به طنز عادت کنند و طنز را ضد علم تلقی نکنند و نگاهها ی خشک و یک بعدی شان را نسبت به مقوله علم یا طنز تغییر دهند و به کاربردهای طنز و شوخی در جهت آموزش و تفهیم مسایل پیچیده علمی، پی ببرند....از ما که گذشت!!


اثر غیردیجیتال

8.55 × 8.67 سانتیمتر

1010 × 1024 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
جان .اف. کندی
جان .اف. کندی

جان .اف. کندی
پنجاهمین سالگرد کشته شدن "جان .اف. کندی"در دالاس JFK; The last smile


اثر غیردیجیتال

8.13 × 5.55 سانتیمتر

960 × 656 پیکسل

72نقطه در اینچ

2
موردیلو
موردیلو

موردیلو
به سبک #موردیلو و به یاد موردیلو...!


اثر دیجیتال

8.13 × 6.50 سانتیمتر

960 × 768 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
آلبر کامو
آلبر کامو

آلبر کامو
کاش« آلبر کامو» آن روز را می دید...! امروز یکی ازطرحهای قدیمی ام را که در سال1355 با تکنیک هاشور عمودی! از چهره آلبر کامو (1960-1913) فیلسوف اگزیستانسیالیست ، هنرمند و نویسنده ‌خوش قیافه و خوش عکس فرانسوی/ الجزایری اجرا کرده بودم، پیدا کردم و گفتم تا دیر نشده آن را منتشر و دین خود را به این فیلسوف آزاد اندیش و انسان‌گرا ادا کنم. درست است که کامو نماد اندیشه ابزورد absurd و پوچی محسوب می شد اما کاملا برعکس، همیشه معتقد بود «حتا اگر زندگی پوچ و بی معنا هم باشد انسان، برای مقابله باپوچی و‌ معنا بخشی به حیات، باید امیدوارانه مبارزه کند » به عبارتی خنده در کنار گریه معنا پیدا می کند و مبارزه در کنار پوچی. کامو ضمنا از ایدئولوژی های رایج چپ و راست بیزار بود و در آن سالها که همه روشنفکران ازجمله ژان پل سارتر طرفدار ‌و مجذوب اتحاد شوروی سابق بودند، یک تنه جلوی سیاستهای استبدادی شوروی ایستاد و نوشت: اصل بر آزادی انسان است و انسان نباید برده ی هیچ ایدئولوژی خشنی به بهانه سیر کردن شکم باشد و یا همنوع خود را به بهانه دشمن عقیدتی بودن، بکشد. کامو با آن نظریات غیر معمول و انتقادی اش در آن‌زمان، تنها ماند و اکثر روشنفکران به او پشت کردند و اورا متهم به ضد کمونیست، راست‌گرا، بورژوا و طرفدار سرمایه داری بودن کردند در صورتیکه او از طبقه کارگر برخاسته و کودکی فقیرانه ای در الجزایر گذرانده و مدتی عضو حزب کمونیست هم بود. متاسفانه او‌ دو سال بعداز اینکه جایزه نوبل در ادبیات را به خاطر اشارات متعهدانه اش به مشکلات وجدان بشری، دریافت کرد درسال 1960در سانحه تصادف اتومبیل، جان خودرا از دست داد و در واقع با مرگ غیر منتظره اش، بر ابزورد و بی منطقی زندگی صحه گذاشت ولی کاش زنده می ماند و فروپاشی شوروی، اتوپیای روشنفکران چپ را در سال1991به چشم خود می‌دید. نظیر اینشتین که زنده نماند تا اثبات صحت پیش بینی اش در باره سیاهچاله هارا شاهد باشد. هرچند بعد از فروپاشی شوروی ، روشنفکران آزاده جهان ، به حقانیت اندیشه کامو پی بردند...فروپاشی شوروی در واقع فروپاشی سیستم استبداد و سانسور، ریاکاری ، رانت و فساد بود و خط پایانی بر اندیشه مبتنی بر تئوری توهم‌توطئه و توهم خودبرتر بینی. و اکنون گرچه این اندیشه افراطی در جهان تقریبا فروپاشیده اما هنوز در داخل، برخی ذهن ها از رسوبات آن مصون نمانده اند و هنوز بر اساس همان تئوری نخ نمای توهم توطئه و‌برچسب زنی غیراخلاقی، به تحلیل های گمراه کننده ی ضد ملی مشغولند . اما آینده روشن است و اندیشه کامو‌که‌نمادی بود از مبارزه طلبی و آزادی‌خواهی اصیل بر اساس وجدان بشری و فلسفه پویای ضد پوچی و نه براساس ایدئولوژی های چپ و‌راست، بر معدود جریانهای رادیکال ضد آزادی، ضد پیشرفت و ضد ملی غلبه خواهد کرد...به امید آن روز در کنار آلبر کاموی همیشه به روز! #جوادعلیزاده


اثر غیردیجیتال

8.13 × 7.37 سانتیمتر

960 × 871 پیکسل

72نقطه در اینچ

2
محمد علی نجفی
محمد علی نجفی

محمد علی نجفی
عشق و مرگ!...در ماجرای تاسف بار شهردار اسبق تهران ؛ نجفی... #عشق_و_مرگ #نجفی #محمد_علی_نجفی


اثر دیجیتال

6.83 × 5.47 سانتیمتر

807 × 646 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
مریم میرزاخانی
مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی
یادمان بانوی ریاضی ایران و جهان مریم میرزاخانی که همردیف آلبرت اینشتین بود


اثر دیجیتال

3.63 × 6.10 سانتیمتر

429 × 720 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
سی سالگی «طنز چهار بعدی »
سی سالگی «طنز چهار بعدی »

سی سالگی «طنز چهار بعدی »
به مناسبت سی سالگی «طنز چهار بعدی » ، اصل این نقاشی از چهره فرا زمینی و فرا کهکشانی! «اینشتین»، در قابی بر دیوار گالری «راه ابریشم» به نمایش در آمده است .برای مکاشفه و مشاهده این اثر از نزدیک، بعد چهارم(زمان) را از دست ندهید واین اثر مرموز و متفاوت را ازقاب تنهاییش بیرون آورید! نمایشگاه کاریکاتور « تاش و خط» آثار کامبیز درم بخش،احمد عربانی ،جوادعلیزاده در گالری «راه ابریشم» بلوار کشاورز.شماره210 تا 27 اردیبهشت دایر است.


اثر غیردیجیتال

7.33 × 6.10 سانتیمتر

866 × 720 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
جهان پهلوان غلامرضا تختی
جهان پهلوان غلامرضا تختی

جهان پهلوان غلامرضا تختی
هفدهم دی؛ یادآور مرگ غمگین جهان پهلوان ایران زمین؛ غلامرضا تختی... « بغضی برای تمام فصول...»


اثر غیردیجیتال

8.13 × 6.50 سانتیمتر

960 × 768 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
سالوادور دالی و اینشتین
سالوادور دالی و اینشتین

سالوادور دالی و اینشتین
"نسبت" تابلوی ساعتهای خمیده سالوادور دالی با فرضیه "نسبیت" اینشتین


اثر دیجیتال

6.26 × 5.00 سانتیمتر

739 × 591 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
عباس کیا رستمی
عباس کیا رستمی

عباس کیا رستمی
به یاد" عباس کیا رستمی" فیلمساز برجسته ای که همیشه نگاهی فلسفی و انسانی به "مرگ" و "زندگی" و اضطرابهای بشری داشت...


اثر غیردیجیتال

4.82 × 3.91 سانتیمتر

569 × 462 پیکسل

72نقطه در اینچ

1
برو بالا